Krabice s potiskem

Krabice s potiskem a povrchová úprava

Potištěné obaly, reklamní poutače nebo obalové produkty někdy vyžadují reprezentativní vzhled formou kvalitního vícebarevného, celoplošného potisku. Dalším příkladem může být potisk průmyslové kartonáže a krabic reklamními značkami, firemním  logem nebo jinými údaji.

Snažíme se poskytovat zákazníkům vždy optimální postup pro potisk jejich obalů. Technologie tisku je zvolena  v závislosti na ploše tisku, počtu barev, kvalitě, množství atd.

Technologie tisku

Vícebarevný flexotisk 

Tradiční technologie tisku obalů při výrobě, tiskneme již od menších sériií 2-4b tisk. Flexotisk, nebo také flexografie, je technika tisku z výšky. Využívá se u potiskování velkých formátů měkkých materiálů jako jsou fólie, lepenky a kartóny.

Tiskovou formu tvoří pružný štoček ze silikonu.  Štočky jsou tvořeny měkkými fotopolymery, na které se kresba přenáší fotomechanickou cestou. Štoček je přilepen na tiskový válec, přidá se barva a v tlaku je zhotoven otisk na příslušný materiál (lepenku).

Hlavními výhodami flexotisku jsou:
  • pružná fotopolymerová tisková forma umožňuje potisk všech druhů papírů, kartonů, lepenek, včetně vlnitých lepenek
  • variabilita rozměrů tiskového raportu v podélném i příčném směru výroby při potiskování kotoučkových materiálů
  • rychleschnoucí barvy (teplem, UV vytvrzováním)
  • dobrá kvalita tisku při správném provedení preventivních opatření v přípravě tisku, redukujících negativní vlivy zvětšování tiskového bodu
  • možnost potisku kotoučů i archů

Digitální tisk

Potisk už od jednotlivých kusů obalů, nejčatější využití při výrobě reklamních poutačů nebo stojanů. Digitální tisk je způsob tisku, který umožňuje bez dalšího mezikroku vytvořit tiskovinu přímo z počítače, a to již od jednoho kusu. Digitální tisk v současné době nahrazuje ofsetový tisk zejména pro tisk reklamních poutačů, bannerů aj. Digitální tisk je ve většině případů prováděn na bázi laserového tisku suchými tonery.
Největšími výhodami digitálního tisku je rychlost nutná ke zpracování zakázky, nízké celkové náklady při tisku malého množství kusů a lepší kontrola před tiskem.

Ofsetový tisk

Vysoce kvalitní tisk ve velkých sériiích, obvykle tiskneme na hladkou lepenku a obal následně lepíme. Ofset patří do kategorie tisku z plochy neboť jeho tisknoucí a netisknoucí místa na rozdíl od ostatních principů tisku jsou v jedné výškové úrovni. Ofset je tisk nepřímý, protože z tiskové formy (TF) se nejprve tiskne na pryží potažený válec a z něho teprve na papír. Barva se tedy přenáší dvakrát a předloha na tiskové formě není stranově převrácená. Zároveň umožňuje tisknout jemné detaily a i na méně kvalitní povrch. To je dáno pryžovým válcem, který je schopen přilnout i na ne zcela dostatečně hladkých, povrchově neupravených papírů, kartónů a lepenek.  Umožňuje nepřímý potisk krycích vrstev mikrovlnitých lepenek, potisk potahů na výrobu potažené kartonáže, potisk archů papíru na výrobu plochých sáčků s náročnou grafickou úpravou. Ofsetovým tiskem lze dnes přímo potiskovat třívrstvou vlnitou lepenku s minivlnou N nebo F.

Kašírování

Ofsetem potištěné plochy se nakašírují (nalepí) na podkladovou lepenku. Podkladová lepenka může být vlnitá nebo hladká. Po nalepení a následné úpravě vznikne obal ve vysoké kvalitě potisku. Technice kašírování se rovněž říká technika vrstvení, protože vzniká spojením několika vrstev stejných nebo rozdílných materiálů za účelem vytvoření na povrchu ochrannou nebo dekorativní vrstvu a zlepšit užitné vlastnosti. 

Zušlechťování povrchu

Možnost exkluzivního zušlechtění povrchu kartonáže lakováním, ražbou nebo speciálními fóliemi.Současným trendem, s nímž se můžeme ve světě výroby obalů setkat je zušlechťování povrchu kartonáže, a to nejen lakováním, ale také například horkou ražbou kovovými fóliemi nebo tisky metalickými barvami apod.  Přičemž tyto materiály mohou plnit nejen estetické úkoly, ale též mohou upravovat nebo vylepšovat vlastnosti obalu např. tvoří ochranu proti otěru nebo zlepší bariérové schopnosti obalů.

Kontakty Akart CZ spol. s r.o.
Bystřička 384
756 24 Bystřička

Mobil: +420 774 500 656
Mobil: +420 775 514 529
E-mail: info@akart.cz

Ukaž na mapě
Enjoyed with Digimadi.com
Enjoyed with Digimadi.com